Final Draft Awards: Aaron Sorkin, Radha Black, Sofia Coppola

Posted on March 3, 2021 at 6:48 pm

Aaron Sorkin receives the Zeitgeist Award for “The Trial of the Chicago 7” during the 16th annual Final Draft Awards on March 02, 2021 in UNSPECIFIED, United States. (Photo by Getty Images/Getty Images for Final Draft)

Final Draft is the most popular word processing software used for writing movie scripts, which have to be in a particular (and peculiar) format. This week, Final Draft recognized the creative minds who use their programs to imagine great films.

In a Zoom ceremony, Aaron Sorkin was presented with the Zeitgeist Award for “The Trial of the Chicago 7,” a movie about events in 1969 that has been in the planning stages since 2006, when Steven Spielberg first approached him about writing the screenplay. But somehow, in the way of movie synchronicity, it seemed to arrive at just the right moment. As he said, “The zeitgeist crashed into us.”

Radha Blank receives the New Voice Award for “The Forty-Year-Old Version” during the 16th annual Final Draft Awards on March 02, 2021 in UNSPECIFIED, United States. (Photo by Getty Images/Getty Images for Final Draft)

“The 40 Year Old Version’s” Radha Black, who starred in as well as writing and directing the semi-autobiographical film, got the New Voice Award.m and Ramy Youssef was presented the New Voice Award.

The full list:

  • Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – The Zeitgeist Award
    presented by Sacha Baron Cohen
  • Sofia Coppola, “On the Rocks” (A24/Apple TV Plus) – Storyteller Award: Film
    presented by Paul Schrader
  • Steve McQueen, “Small Axe” (Amazon Studios) – Storyteller Award: TV
    presented by John Boyega
  • Radha Blank, “The Forty-Year-Old Version” (Netflix) – New Voice Award: Film
    presented by Mary Harron
  • Ramy Youssef, “Ramy” (Hulu) – New Voice Award: TV
    presented by Laith Nakli

 

 

 

Related Tags:

 

Awards Writers

Black Reel Awards Nominees: One Night in Miami, 40-Year-Old Version, Ma Rainey, and More

Posted on February 18, 2021 at 12:17 pm

Copyright Participant Media 2021
he Black Reel Awards (BRAs) announced today the film nominees for the 21st Annual Black Reel Awards. The winners will be revealed on Sunday, April 11, 2021 from 8-10pm, virtually across several media platforms.

The nominees are:

OUTSTANDING MOTION PICTURE
(award given to the producer)

DA 5 BLOODS (NETFLIX)
Jon Kilik, Spike Lee, Beatriz Levin & Lloyd Levin, producers

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
Charles D. King, Ryan Cooler & Shaka King, producers

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
Denzel Washington, Todd Black & Dany Wolf, producers

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
Jess Wu Calder, Keith Calder & Jody Klein, producers

SOUL (WALT DISNEY MOTION PICTURES)
Dana Murray, producers

OUTSTANDING ACTOR

KINGSLEY BEN-ADIR
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

CHADWICK BOSEMAN
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

DELROY LINDO
DA 5 BLOODS (NETFLIX)

ROB MORGAN
BULL (SONY PICTURES WORLDWIDE)

LAKEITH STANFIELD
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

OUTSTANDING ACTRESS

NICOLE BEHARIE
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

VIOLA DAVIS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

ANDRA DAY
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (HULU)

TESSA THOMPSON
SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)

ZENDAYA
MALCOLM & MARIE (NETFLIX)

OUTSTANDING DIRECTOR

RADHA BLANK
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)

REGINA KING
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

SHAKA KING
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

SPIKE LEE
DA 5 BLOODS (NETFLIX)

CHANNING GODFREY PEOPLES
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

CHADWICK BOSEMAN
DA 5 BLOODS (NETFLIX)

COLMAN DOMINGO
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

ALDIS HODGE
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

DANIEL KALUUYA
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

LESLIE ODOM JR.
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

ALEXIS CHIKAEZE
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

DOMINIQUE FISHBACK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

KIKI LAYNE
THE OLD GUARD (NETFLIX)

TRACEE ELLIS ROSS
THE HIGH NOTE (FOCUS FEATURES)

GABOUREY SIDIBE
ANTEBELLUM (LIONSGATE)

OUTSTANDING SCREENPLAY

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
RADHA BLANK (NETFLIX)

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
WILL BERSON & SHAKA KING (WARNER BROS.)

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
RUBEN SANTIAGO-HUDSON (NETFLIX)

ONE NIGHT IN MIAMI
KEMP POWERS (AMAZON STUDIOS)

SOUL
PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE
(award given to the director)

ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY (AMAZON STUDIOS)
LIZ GARBUS & LISA CORTES, DIRECTORS

JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (MAGNOLIA PICTURES / PARTICIPANT)
DAWN PORTER, DIRECTOR

MLK/FBI (IFC FILMS)
SAM POLLARD, DIRECTOR

TIME (AMAZON STUDIOS)
GARRETT BRADLEY, DIRECTOR

THE WAY I SEE IT (FOCUS FEATURES)
DAWN PORTER, DIRECTOR

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM
(award given to the director)

HIS HOUSE | UNITED KINGDOM
REMI WEEKES, DIRECTOR (NETFLIX)

NIGHT OF THE KINGS | SENEGAL
PHILIPPE LACOTE, DIRECTOR (NEON)

THE LIFE AHEAD | ITALY
EDOARDO PONTI, DIRECTOR (NETFLIX)

OUTSTANDING ENSEMBLE
(award given to the casting director)

DA 5 BLOODS (NETFLIX)
KIM COLEMAN, CASTING DIRECTOR

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
ALEXA L. FOGEL, CASTING DIRECTOR

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
AVY KAUFMAN, CASTING DIRECTOR

MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)
TISHA BLOOD, CHELSEA ELLIS BLOCH, MATTHEW WEST TAYLOR, CASTING DIRECTORS

ONE NIGHT IN MIAMI
KIMBERLY HARDIN, CASTING DIRECTOR

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE

ANGELA BASSETT
SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

JAMIE FOXX
SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

MAYA RUDOLPH
THE WILLOUGHBYS (NETFLIX)

OCTAVIA SPENCER
ONWARD (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

PHYLICIA RASHAD
SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

OUTSTANDING SCORE
(award given to the composer)

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)
GUY C. ROUTTE, COMPOSER

JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (NETFLIX)
JOHN DEBNEY, COMPOSER

THE PHOTOGRAPH (UNIVERSAL PICTURES)
ROBERT GLASPER, COMPOSER

SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE, COMPOSERS

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
FABRICE LECOMTE, COMPOSER

OUTSTANDING ORIGINAL SONG
(award given to the performer and songwriters)

“FIGHT FOR YOU” (JUDAS AND THE BLACK MESSIAH)
H.E.R, PERFORMER ; H.E.R, DERNST EMILE II & TIARA THOMAS, WRITERS

“MAKE IT WORK” (JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY)
ANIKA NONI ROSE & FOREST WHITAKER, PERFORMERS; JOHN LEGEND; WRITER

“POVERTY PORN” (THE FORTY-YEAR-OLD VERSION)
RADHAMUSPRIME, PERFORMER; RADHA BLANK, WRITER

“SPEAK NOW” (ONE NIGHT IN MIAMI)
LESLIE ODOM JR., PERFORMER; LESLIE ODOM JR. & SAM ASHWORTH, WRITERS

“TIGRESS & TWEED” (THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY)
ANDRA DAY, PERFORMER; ANDRA DAY & RAPHAEL SAADIQ, WRITERS

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE
(award given to the director)

AMERICAN SKIN (VERTICAL ENTERTAINMENT)
NATE PARKER, DIRECTOR

FAREWELL AMOR (IFC MIDNIGHT)
EKWA MSANGI, DIRECTOR

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)
RADHA BLANK, DIRECTOR

MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)
CHANNING GODFREY PEOPLES, DIRECTOR

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
EUGENE ASHE, DIRECTOR

OUTSTANDING SHORT FILM
(award given to the director)

BROTHER
YA’KE SMITH, DIRECTOR

CANVAS (NETFLIX)
FRANK E. ABNEY III, DIRECTOR

THE CYPHER
LETIA SOLOMON, DIRECTOR

GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
CAMRUS JOHNSON, DIRECTOR

THE PANDEMIC CHRONICLES
YA’KE SMITH, DIRECTOR

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY
(award given to the director)

MR. SOUL! (SHOES IN THE BED PRODUCTIONS)
MELISSA HAIZLIP, DIRECTOR

THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW (PEACOCK)
YORUBA RICHEN, DIRECTOR

WITH DRAWN ARMS (STARZ!)
GLENN KAINO & AFSHIN SHAHIDI, DIRECTORS

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR

EUGENE ASHE
SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)

RADHA BLANK
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)

REGINA KING
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

SHAKA KING
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

CHANNING GODFREY PEOPLES
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE

Copyright Netflix 2020

YAHYA ABDUL-MANTEEN II
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (NETFLIX)

KINGSLEY BEN-ADIR
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

DUSAN BROWN
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

ELI GOREE
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

NTARE MWINE
FAREWELL AMOR (IFC MIDNIGHT)

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE

RADHA BLANK
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)

ALEXIS CHIKAEZE
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

ANDRA DAY
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (HULU)

DOMINIQUE FISHBACK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

ZENDAYA
MALCOLM & MARIE (NETFLIX)

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY

Copyright Vertical Entertainment 2020

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)
RADHA BLANK

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
RUBEN SANTIAGO-HUDSON

MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)
CHANNING PEOPLES GODFREY

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
KEMP POWERS

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY

DA 5 BLOODS (NETFLIX)
NEWTON THOMAS SIGEL, CINEMATOGRAPHER

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
SEAN BOBBITT, CINEMATOGRAPHER

MALCOLM & MARIE (NETFLIX)
MARCELL REV, CINEMATOGRAPHER

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
TAMI REIKER, CINEMATOGRAPHER

TENET (WARNER BROS.)
HOYTE VAN HOYTEMA, CINEMATOGRAPHER

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (NETFLIX)
MICHAEL WILKINSON, COSTUME DESIGN

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
ANN ROTH, COSTUME DESIGNER

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
FRANCINE JAMISON-TANCHUCK, COSTUME DESIGNER

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
PHOENIX MELLOW, COSTUME DESIGNER

THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (HULU)
PAOLO NIEDDU, COSTUME DESIGNER

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN

JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (NETFLIX)
GAVIN BOCQUET, PRODUCTION DESIGNER

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
SAM LISENCO, PRODUCTION DESIGN

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
MARK RICKER, PRODUCTION DESIGN

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
BARRY ROBISON, PRODUCTION DESIGNER

TENET (WARNER BROS.)
NATHAN CROWLEY, PRODUCTION DESIGNER

The story of a group of icons and friends who spend an evening together celebrating Cassius Clay’s heavyweight championship victory, One Night in Miami, led a crowded field of contenders receiving 15 nominations. Oscar and Black Reel Award winner Regina King’s debut film came within two nominations of matching Black Panther’s record of 17 nominations. The film received nominations for Outstanding Picture, Outstanding Actor (Kingsley Ben-Adir), Outstanding Supporting Actor (Leslie Odom, Jr. and Aldis Hodge), and Outstanding Screenplay (Kemp Powers). King, who received an Outstanding Director nomination, becomes the first actress honored with a Director nod.

Also receiving 12 nominations was Judas and the Messiah. The story that recreates the unfortunate conditions that led to Illinois Black Panther Chairman Fred Hampton assassination, was nominated for Outstanding Picture, Outstanding Actor (Lakeith Stanfield), Outstanding Supporting Actor (Daniel Kaluuya), Outstanding Supporting Actress (Dominique Fishback), Outstanding Screenplay (Will Berson and Shaka King), and Outstanding Director (King).

The final on-screen performance of the late Chadwick Boseman in Ma Rainey’s Black Bottom took home ten nominations. The film garnered Outstanding Picture, Outstanding Actor for Boseman, Outstanding Actress for Viola Davis; Outstanding Supporting nods Colman Domingo, Outstanding Screenplay (Ruben Santiago-Hudson) as well as an Outstanding Ensemble nomination. Boseman becomes the first Male Actor and the second actor to receive acting nominations posthumously.

This year was also notable for several record-setting individual achievements; most notably, it was the first year where the majority of the nominated directors were women. The essence of that change was writer/director/producer Radha Blanks who received seven nominations for her debut film, The Forty-Year-Old Version. Blank becomes the most nominated individual in Black Reel Awards history scoring nods for Outstanding Director, Outstanding Screenplay, and Outstanding Song, among her accolades. In addition, Dawn Porter becomes the first director to earn multiple nominations in the Outstanding Documentary category for both John Lewis: Good Trouble and The Way I See It. In addition, Pixar’s Soul becomes the first animated film to earn a Screenplay nomination and the second animated film (The Princess and the Frog) to earn an Outstanding Picture nom.

In the studio/network tally, Netflix leads with 36 nominations, followed by 23 nominations for Amazon, with 14 for Warner Bros.

“Last year was a historic year in film, if for no other reason that there were more films released than ever before by Black filmmakers, featuring a tremendous amount of quality performances by a group of tireless creatives, who overcame unique challenges to create a group of memorable and indelible images,” said Black Reel Awards founder Tim Gordon. “We look forward to creatives continuing to tell our stories and we congratulate all of this year’s talented nominees.

Black Reel Awards annually recognize excellence of African-Americans, as well as the cinematic achievements of the African diaspora, in the global film industry.

Follow the 21st Annual Black Reel Awards on Twitter and Instagram @BlackReelAwards and on Facebook/TheBlackReelAwards. Join the conversation using #BlackReelAwards.

Related Tags:

 

Awards

Critics Choice Nominations 2021

Posted on February 8, 2021 at 12:22 pm

I am honored to be a member of the Critics Choice Association and very proud of this year’s nominations. Be sure to tune in for our awards broadcast, hosted by Taye Diggs, March 7 on the CW!

Copyright Netflix 2020

BEST PICTURE
Da 5 Bloods (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
News of the World (Universal Pictures)
Nomadland (Searchlight Pictures)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Promising Young Woman (Focus Features)
Sound of Metal (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)
Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Gary Oldman – Mank (Netflix)
Steven Yeun – Minari (A24)

Copyright Amazon 2020

BEST ACTRESS
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)
Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)
Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)
Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried – Mank (Netflix)
Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
Alan Kim – Minari (A24)
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)

BEST ACTING ENSEMBLE
Da 5 Bloods (Netflix)
Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Minari (A24)
One Night in Miami (Amazon Studios)
The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
David Fincher – Mank (Netflix)
Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
Jack Fincher – Mank (Netflix)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)
Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST CINEMATOGRAPHY
Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
Lachlan Milne – Minari (A24)
Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)
Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)
Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)
Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

BEST EDITING
Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
Kirk Baxter – Mank (Netflix)
Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)
Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

BEST COSTUME DESIGN
Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
Bina Daigeler – Mulan (Disney)
Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
Trish Summerville – Mank (Netflix)

BEST HAIR AND MAKEUP
Emma (Focus Features)
Hillbilly Elegy (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Mank (Netflix)
Promising Young Woman (Focus Features)
The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST VISUAL EFFECTS
Greyhound (Apple TV+)
The Invisible Man (Universal Pictures)
Mank (Netflix)
The Midnight Sky (Netflix)
Mulan (Disney)
Tenet (Warner Bros.)
Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

BEST COMEDY
Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
The Forty-Year-Old Version (Netflix)
The King of Staten Island (Universal Pictures)
On the Rocks (A24/Apple TV+)
Palm Springs (Hulu and NEON)
The Prom (Netflix)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another Round (Samuel Goldwyn Films)
Collective (Magnolia Pictures)
La Llorona (Shudder)
The Life Ahead (Netflix)
Minari (A24)
Two of Us (Magnolia Pictures)

BEST SONG
Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)
Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)
Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios)
Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

BEST SCORE
Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)
James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)
Emile Mosseri – Minari (A24)
Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney)

Related Tags:

 

Awards

WAFCA Awards 2021: Nomadland, Soul, Chadwick Boseman, Minari — And Wonder Woman 1984!

Posted on February 8, 2021 at 8:45 am

© 2019 Disney/Pixar. All Rights Reserved.

Best Film:
Nomadland

Best Director:
Chloé Zhao (Nomadland)

Best Actor:
Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Best Actress:
Frances McDormand (Nomadland)

Best Supporting Actor:
Leslie Odom, Jr. (One Night in Miami…)

Best Supporting Actress:
Yuh-Jung Youn (Minari)

Best Acting Ensemble:
One Night in Miami…

Best Youth Performance:
Alan Kim (Minari)

Best Voice Performance:
Jamie Foxx (Soul)

Best Original Screenplay:
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Best Adapted Screenplay:
Chloé Zhao (Nomadland)

Best Animated Feature:
Soul

Best Documentary:
Boys State

Best International/Foreign Language Film:
Another Round

Best Production Design:
Production Designer: Donald Graham Burt; Set Decorator: Jan Pascale (Mank)

Best Cinematography:
Joshua James Richards, Director of Photography (Nomadland)

Best Editing:
Jennifer Lame, ACE (Tenet)

Best Original Score:
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste (Soul)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
Wonder Woman 1984

Related Tags:

 

Awards

Golden Globe Nominations 2021: Netflix, AppleTV+, Amazon and some Old Hollywood, Too

Posted on February 4, 2021 at 8:40 am

The Golden GLobes get a lot of attention because they have a big, glittery award show, but their nominations are not always consistent with the choices of critics and industry groups. They are decided by a small group of international journalists living in Los Angeles. This year’s nominees reflect our pandemic viewing, with streaming services getting the majority of nods, Netflix with 22 and Amazon with 7. They have been criticized already for overlooking outstanding Black performers and for some quirky choices like “Music,” and Jared Leto in “The Little Things.” The best news about the Golden Globes is that the show will be hosted by Tina Fey and Amy Poehler. It won’t be the same without the chance to see the biggest stars of Hollywood and television getting tipsy during the broadcast, but it will still be a lot of fun.

MOTION PICTURES
BEST MOTION PICTURE – DRAMA

THE FATHER (Trademark Films; Sony Pictures Classics)

MANK (Netflix; Netflix)

NOMADLAND (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures)

PROMISING YOUNG WOMAN (LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features)

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA

VIOLA DAVIS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

ANDRA DAY
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

VANESSA KIRBY
PIECES OF A WOMAN

FRANCES MCDORMAND
NOMADLAND

CAREY MULLIGAN
PROMISING YOUNG WOMAN

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA

RIZ AHMED
SOUND OF METAL

CHADWICK BOSEMAN
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

ANTHONY HOPKINS
THE FATHER

GARY OLDMAN
MANK

TAHAR RAHIM
THE MAURITANIAN

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
(Four By Two Films; Amazon Studios)

HAMILTON
(Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)

MUSIC
(Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX)

PALM SPRINGS
(Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu)

THE PROM
(Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

MARIA BAKALOVA
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

KATE HUDSON
MUSIC

MICHELLE PFEIFFER
FRENCH EXIT

ROSAMUND PIKE
I CARE A LOT

ANYA TAYLOR-JOY
EMMA

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

SACHA BARON COHEN
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

JAMES CORDEN
THE PROM

LIN-MANUEL MIRANDA
HAMILTON

DEV PATEL
THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

ANDY SAMBERG
PALM SPRINGS

Copyright 2020 Netflix
BEST MOTION PICTURE – ANIMATED

THE CROODS: A NEW AGE
(DreamWorks Animation; Universal Pictures)

ONWARD
(Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)

OVER THE MOON
(Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)

SOUL
(Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)

WOLFWALKERS
(Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS)

BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE

ANOTHER ROUND (DENMARK)
(Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)

LA LLORONA (GUATEMALA / FRANCE)
(La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder)

THE LIFE AHEAD (ITALY)
(Palomar; Netflix)

MINARI (USA)
(Plan B; A24)

TWO OF US (FRANCE / USA)
(Paprika Films; Magnolia Pictures)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

GLENN CLOSE
HILLBILLY ELEGY

OLIVIA COLMAN
THE FATHER

JODIE FOSTER
THE MAURITANIAN

AMANDA SEYFRIED
MANK

HELENA ZENGEL
NEWS OF THE WORLD

Copyright Netflix 2020
BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

SACHA BARON COHEN
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

DANIEL KALUUYA
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

JARED LETO
THE LITTLE THINGS

BILL MURRAY
ON THE ROCKS

LESLIE ODOM JR
ONE NIGHT IN MIAMI

BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE

EMERALD FENNELL
PROMISING YOUNG WOMAN

DAVID FINCHER
MANK

REGINA KING
ONE NIGHT IN MIAMI

AARON SORKIN
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

CHLOÉ ZHAO
NOMADLAND

BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE

EMERALD FENNELL
PROMISING YOUNG WOMAN

JACK FINCHER
MANK

AARON SORKIN
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON
THE FATHER

CHLOÉ ZHAO
NOMADLAND

BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE

ALEXANDRE DESPLAT
THE MIDNIGHT SKY

LUDWIG GÖRANSSON
TENET

JAMES NEWTON HOWARD
NEWS OF THE WORLD

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS
MANK

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE
SOUL

BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE

“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Music by: H.E.R., Dernst Emile II
Lyrics by: H.E.R., Tiara Thomas

“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Music by: Daniel Pemberton
Lyrics by: Daniel Pemberton, Celeste Waite

“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD
Music by: Diane Warren
Lyrics by: Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI
Music by: Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Lyrics by:vLeslie Odom Jr, Sam Ashworth

“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
Music by: Andra Day, Raphael Saadiq
Lyrics by:vAndra Day, Raphael Saadiq

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA

THE CROWN – NETFLIX
(Left Bank Pictures / Sony Pictures Television)

LOVECRAFT COUNTRY – HBO
(HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)

THE MANDALORIAN – DISNEY+
(Lucasfilm Ltd.)

OZARK – NETFLIX
(MRC Television)

RATCHED – NETFLIX
(Fox21 Television Studios)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

OLIVIA COLMAN
THE CROWN

JODIE COMER
KILLING EVE

EMMA CORRIN
THE CROWN

LAURA LINNEY
OZARK

SARAH PAULSON
RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

JASON BATEMAN
OZARK

JOSH O’CONNOR
THE CROWN

BOB ODENKIRK
BETTER CALL SAUL

AL PACINO
HUNTERS

MATTHEW RHYS
PERRY MASON

Copyright Pop TV 2019
BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

EMILY IN PARIS – NETFLIX
(Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios)

THE FLIGHT ATTENDANT – HBO MAX
(HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)

THE GREAT – HULU
(Hulu / Civic Center Media / MRC)

SCHITT’S CREEK – POP TV
(Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV)

TED LASSO – APPLE TV+
(Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

LILY COLLINS
EMILY IN PARIS

KALEY CUOCO
THE FLIGHT ATTENDANT

ELLE FANNING
THE GREAT

JANE LEVY
ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST

CATHERINE O’HARA
SCHITT’S CREEK

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

DON CHEADLE
BLACK MONDAY

NICHOLAS HOULT
THE GREAT

EUGENE LEVY
SCHITT’S CREEK

JASON SUDEIKIS
TED LASSO

RAMY YOUSSEF
RAMY

BEST TELEVISION LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

NORMAL PEOPLE – HULU
(Hulu / BBC / Element Pictures)

THE QUEEN’S GAMBIT – NETFLIX
(Netflix)

SMALL AXE – AMAZON STUDIOS
(BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios)

THE UNDOING – HBO
(HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)

UNORTHODOX – NETFLIX
(Studio Airlift / RealFilm)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

CATE BLANCHETT
MRS. AMERICA

DAISY EDGAR-JONES
NORMAL PEOPLE

SHIRA HAAS
UNORTHODOX

NICOLE KIDMAN
THE UNDOING

ANYA TAYLOR-JOY
THE QUEEN’S GAMBIT

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

BRYAN CRANSTON
YOUR HONOR

JEFF DANIELS
THE COMEY RULE

HUGH GRANT
THE UNDOING

ETHAN HAWKE
THE GOOD LORD BIRD

MARK RUFFALO
I KNOW THIS MUCH IS TRUE

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE

GILLIAN ANDERSON
THE CROWN

HELENA BONHAM CARTER
THE CROWN

JULIA GARNER
OZARK

ANNIE MURPHY
SCHITT’S CREEK

CYNTHIA NIXON
RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE

JOHN BOYEGA
SMALL AXE

BRENDAN GLEESON
THE COMEY RULE

DANIEL LEVY
SCHITT’S CREEK

JIM PARSONS
HOLLYWOOD

DONALD SUTHERLAND
THE UNDOING

Related Tags:

 

Awards
THE MOVIE MOM® is a registered trademark of Nell Minow. Use of the mark without express consent from Nell Minow constitutes trademark infringement and unfair competition in violation of federal and state laws. All material © Nell Minow 1995-2021, all rights reserved, and no use or republication is permitted without explicit permission. This site hosts Nell Minow’s Movie Mom® archive, with material that originally appeared on Yahoo! Movies, Beliefnet, and other sources. Much of her new material can be found at Rogerebert.com, Huffington Post, and WheretoWatch. Her books include The Movie Mom’s Guide to Family Movies and 101 Must-See Movie Moments, and she can be heard each week on radio stations across the country.

Website Designed by Max LaZebnik